Bruce Willis hastalığının farkında olmayabilir!

Derleyen: Buse Bulat / Milliyet.com.tr
Emmy ve Altın Küre ödüllü Bruce Willis’e, Mart 2022’de beynin bazı bölgelerinde meydana gelen işlev bozukluğu sebebiyle ortaya çıkan konuşma, konuşulanı anlama ve okuma-yazma gibi becerileri etkileyen afazi teşhisi konmuştu. 68 yaşındaki oyuncunun ailesi, geçtiğimiz şubat ayında ise ünlü ismin frontotemporal demansa yakalandığını duyurmuştu.

FRONTOTEMPORAL DEMANS NEDİR?

Ön ve temporal loblardaki sinir hücrelerinin dejenerasyonu sonucunda oluşan FTD’nin belirtlileri arasında kişilik değişimi, duygusal kararsızlık, dili ifade etmede yaşanan güçlükler, algı ve hafıza sorunları yer alır. Frontotemporal demans yaşayan hastalar kendilerini sosyal hayattan izole ederler. Diğer bunama hastalıklarında olduğu gibi FTD’li kişilerde de duygusal patlamalar, kişilik değişikliği, yabancılara aşırı yakınlık sergileme veya kas işlev bozuklukları oluşabilir.

“BU BİR AİLE HASTALIĞI”

Son olarak Bruce Willis’in eşi Emma Heming, aktörün kötüleşen sağlığıyla ilgili yürek parçalayıcı bir açıklama yaptı.

Eşinin yavaş yavaş hastalığa yenik düşmesini izlemenin keder ve üzüntüsü hakkında Today Show’un New York’taki stüdyosunda konuşan Heming, “Bu hastalık hem teşhis konulan kişi, hem de ailesi için zor. Bruce, ben ya da kızlarımız için de durum farklı değil. Bunun bir aile hastalığı olduğunu söylüyorlar, gerçekten de öyle” ifadelerini kullandı.

“BİLMEK ZOR”

Heming, eşinin kendisine neler olduğunu bilip bilmediği sorulduğunda ise “Bunu bilmek zor” diyerek, dünyaca ünlü aktörün hastalığının farkında olmayabileceğini itiraf etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x