Makyaj yok saçlar beyaz … Paris Moda Haftası’ nda kadınlar yaşlarına uygun, doğal ve gayet havalı! Kadınlar artık daha cesur

Paris moda haftası genellikle gençliği, ustalığı ve fiziksel görünüm alanında maksimum çabayı ortaya çıkarır, ancak bu hafta doğal ve özgün olmanın keyfine dair eski bir Fransız modası sergilendi. Paris Moda Haftasın da yaşlanma karşıtı, gri saçlar ve makyajsız yüzler sergileniyor.
Helen Mirren, Pamela Anderson ve Andie MacDowell, Paris Moda Haftası İlkbahar/Yaz 2024’e makyajsız, ‘doğal’ saçlarla ve zahmetsiz kıyafetlerle katıldılar- ve tabii ki bu, interweb’lerin bu tarzı devrimci ve devrim niteliğinde” olarak adlandırmasına neden oldu

Pamela Anderson, 56 yaşında makyajsız” şovlarda ortalığı karıştırdı. 65 yaşındaki Andie MacDowell ve 78 yaşındaki Dame Helen Mirren, L’Oréal podyumunda doğal gri saçlarla meydana çıktılar. Çok çaba harcamak elbette hala moda ama güzel görünmek pesin de birçok komplikasyon ve acı içerebiliyor. Bazı aktörler de genç görünmekle çok ilgilenmiyor çünkü halükarda bu kaybedilecek bir savaş olduğu için rötuş yapmadan kırışıklıklarla barışmak zamanı diyor.

Helen Mirren, Pamela Anderson ve Andie MacDowell, Paris moda haftası ilkbahar/yaz 2024

Güzellik markaları, yaşınıza bakmanın ilham verici olduğu fikrini destekliyor, ancak burada bir yargıya varmamak gerekiyor. Paris moda haftası muhteşemlikle ilgili olmalı ve eski deyişin dediği gibi, bu kadınlar bir çöp torbasında bile harika görünmeli. Ancak günümüzde harika görünmeye harcanan, para ve zaman modası geride mi kalıyor. Çünkü yaşlanma sürecinin de zevkli ve doğal bir hayat parçamız olduğunu inancı yolunda belirgin bir ilerleme var.

“Yaşlanma yanlısı” kelimesi bir süredir Studio 10, Tropic Skincare, Clarins ve Look Fabulous Forever gibi güzellik markaları tarafından kullanılıyor ve yaşınıza uygun görünmenin ilham verici olduğu fikrini destekliyor.

“İçine doğduğunuz bedeni her zaman seçemezsiniz, ancak içinde nasıl hissetmek istediğinizi seçebilirsiniz.”
Güney Afrika Güzeli olma yolculuğuna çıkan Laura Wagner-Meyer’in ilham verici sözleri. Kendisi farklı yeteneklere sahip bir moda tasarımcısı ve model olup, yürümek için koltuk değneklerine ihtiyaç duymasına neden olan doğuştan bir nöral tüp deftekiyle doğmuştur.

24 yaşındaki güzellik standartlarına meydan okumak ve stereotipleri yıkmak için Miss SA 2023’e katıldı.

Dünyanın diğer yerlerinde Miss London 2023, yarışmacıların tamamen makyajsız olarak katılinan ilk güzellik yarışması olma özelliği taşıyor

Simone de Beauvoir’in” İkinci Cins’”i yazmasından 70 yıl sonra bile, bir kadının, hangi yaşta olursa olsun bir erkeğin göründüğü gibi toplum içinde görünmesinin halen kabul görmez oluşu hala günümüz koşullarında geçerli; örneğin halka açık yerlerde yıkanmak ve bazı kıyafetler giymek…gibi.

Ancak bu “cesur hareket” bir süredir sosyal medya kanallarında “sıradan” insanların ve ünlülerin gri saçlarını uzatmak, makyajsız olmak ve kırışık boyunlarını göstermek moda dünyasında son yılların en büyük etkilerinden biri. Sokak stili blogları ve olgun Instagram “influencerları”ndaki artış, gösterişli dergilerdeki profesyonel modellerin aksine, tüketicilerin kendi “gerçek hayattaki” stil ikonlarını bulmalarına olanak tanıdı. Daha önce gösterişten uzak, dar görüşlü bir yaşam sürmüş olabilecek, ancak artık görünüşleri ve yaşam tarzlarıyla beğenilen ve bunun maddi karşılığını alan bir grup kadını ünlüler ve kült figürler haline getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Instagram’da 102. yaş gününü 2,9 milyon takipçisine duyuran Iris Apfel hala muhteşem görünüyor, kötü olan fazla aksesuar takıyor (çoğunlukla bilezik). Yaşlanabilirsiniz ama yine de de çaba gösterseniz iyi olur.

Yazan:

Zibilondon Designer Zeynep Moreau

Kaynak:www.zibilondon.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x