Ev Sahibi Ve Kiracılar Dikkat! Bugünden İtibaren Yeni Dönem Başladı

Kiracılar, E-Devlet şifresiyle ya da Dijital Vergi Dairesi’ne abone olarak kira beyannamesi sürecine katılabilirler. Bu adım, mülk sahipleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırmayı sağlar.

BEYANNAME VERME SÜRECİ VE ÖDEME TAKSİTLERİ

2023 yılına ait beyannamelerini vermeleri gereken gerçek usulde vergilendirilen mükellefler, beyannamelerini 1 Nisan Pazartesi gününe kadar elektronik ortamda gönderebilirler. Beyanname verme süreci, 1 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında gerçekleşir.

GELİR VERGİSİ İSTİSNALARI VE CEZAİ İŞLEMLER

2023 yılı için konut kira geliri yıllık 21 bin lira ve altında olanlar gelir vergisi ödemek zorunda değildirler. Ancak bu istisnadan faydalanabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Beyanname verilmemesi veya eksik beyan durumunda cezai işlemler uygulanabilir.

TAHAKKUK EDİLEN VERGİLER VE ÖDEME TARİHLERİ

Tahakkuk eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan’a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz’a kadar ödenebilir. Ödemelerin belirlenen tarihlerde yapılması önemlidir.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR VE MÜLK GELİRLERİ

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye’deki mülk gelirleri bakımından vergilendirilirler. Birden fazla kişinin paylaştığı mülklere ilişkin beyanlar ayrı ayrı yapılmalıdır. Bu yeni dönemde kira beyannamesi süreci ve detayları, ev sahipleri ve kiracıları doğrudan ilgilendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x