Arkadaşının cesedini 2 yıl dondurucuda saklamıştı: 2 yıl hapis cezası verildi

İngiltere’de hayatını kaybeden 27 yıllık arkadaşı John Wainwright’ın cesedini 2 yıl boyunca dondurucuda sakladığı ortaya çıkan 53 yaşındaki Damion Johnson’a bir cesedin hukuka uygun bir şekilde gömülmesini engellediğini ve 3 kez dolandırıcılık yaptığını itiraf etmesinin ardından 2 yıl hapis cezası verilmesine hükmedildi.

53 yaşındaki Damion Johnson, 71 yaşındaki Wainwright’ı 27 yıldır tanıyordu. İkili, 2015 yılında Birmingham şehrindeki ortak dairelerine taşınmıştı ve Johnson, resmi olarak Wainwright’ın bakıcısıydı. Yaşlı adam Eylül 2018’de öldü ancak cesedi Ağustos 2020’de bir konteyner şirketinin tesislerindeki dondurucuda bulunana kadar kayıptı.

GÖREVLİLER KOKUNUN ÇÜRÜYEN YİYECEKLERDEN KAYNAKLADIĞINI SANDI

Savcı Darron Whitehead, ikilinin Birmingham şehir merkezindeki bir dairede yaşadığını ve Johnson’ın Wainwright’ı bir baba figürü olarak gördüğünü söyledi. Savcı, Johnson’ın arkadaşının ölümünden sonra ‘mantıklı düşünmediğini’ belirterek “Zaman geçtikçe yetkililere bilgi verememiş” diye konuştu. Mahkemede, Johnson’ın maliyeti 462 sterlin olan bir dondurucu sipariş ettiği, ancak akrabalarına ve arkadaşlarına Wainwright’ın öldüğünü ve cenazenin çoktan gerçekleştiğini söylediği anlatıldı.

Johnson, bu süreçte acil servise haber vermemiş, ölüm belgesini de almamıştı. Ceset, Johnson’ın Aralık 2019’da başka nedenlerle gözaltına alınmasının ve dairenin mühürlenmesinin ardından keşfedildi. Cesedin bulunduğu dondurucu içeride bırakılmıştı ancak fişi çekilmişti. Daha sonra güvenlik kontrolleri yapmak için daireye görevliler gitti ve güçlü bir koku fark etti, ancak dondurucu, kokunun çürüyen yiyeceklerden kaynaklandığını varsayan görevliler tarafından Ağustos 2020’de götürüldü.

‘OLAĞANDIŞI BİR SUÇ’

Ceset sonunda konteyner şirketinin personeli tarafından bulundu. Otopsi incelemesinde künt kafa travması belirtileri tespit edildi, ancak Wainwright’ın nasıl öldüğü anlaşılamadı.

Mahkemede, yakın zamanda Derby’de yaşayan sanık Johnson’ın ölümünden sonra eski ev arkadaşının banka hesabını kullandığı anlatıldı. Avukat Raglan Ashton ikili arasında birinin hayatını kaybetmesi halinde diğerinin ortak hesaptaki paraya erişebileceğine dair ‘gayrıresmi bir anlaşma’ olduğunu söyledi. Yargıç Shaun Smith KC, cenazenin gömülmesini engellemenin ‘olağandışı bir suç’ olduğunu söyledi ancak sanığın Wainwright’ın ölümüyle bir ilgisi olduğunu ‘hiçbir şekilde ima etmediğini’ belirtti.

Yargıç ayrıca, “Onun ölümünü kabul etmiş olsaydınız ve normal bir şekilde süreç gerçekleşseydi, iyi ve düzgün bir cenaze töreni yapılırdı. Yaptığınız her şey o cesedin saklanmasını kolaylaştırdı. Onun bulunmasına katkı sunacak hiçbir şey yapmadınız” dedi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x